THE TOP NOTCH WATCH MAKER IWC LAUNCHES A NEW MODEL, DA VINCI MOON PHASE 36, WHICH PAYS TRIBUTE TO ANOTHER MASTER, LEONARDO DA VINCI.

BİRİNCİ SINIF SAAT USTASI IWC, BİR BAŞKA USTA LEONARDO DA VINCI’YE SAYGI DURUŞUNDA BULUNAN YENİ DA VINCI MOON PHASE 36 MODELİNİ TANITTI.

With a clear focus on technology and development, the Swiss watch manufacturer IWC Schaffhausen has been producing timepieces of lasting value since 1868. The company has gained an international reputation based on a passion for innovative solutions and technical ingenuity. One of the world’s leading brands in the luxury watch segment, IWC crafts masterpieces of Haute Horlogerie at their finest, combining supreme precision with exclusive design. With the Da Vinci Automatic Moon Phase 36, a ladies’ watch with a moon phase display is finally returning to the Da Vinci family. There is a choice of three models: one in red gold with a bronze-colored alligator leather strap, one in a stainless-steel case with 54 diamonds on the bezel and a dark brown alligator leather strap, and one in stainless steel with a dark blue alligator leather strap, all with silver-plated dials.

With a diameter of 36 millimeters, the moon phase complication, a semicircular crown and its elegant materials, this model is virtually predestined to appeal to watch devotees with a passion for luxury and technical sophistication. The recessed inner circle, which adds a more pronounced three-dimensional structure to the silver-plated dial and emphasizes circularity as a design feature of the line – complements the feminine appeal of a watch that is water-resistant to 3 bar. The new lugs with their moving horns ensure that the strap fits perfectly round the wrist and is comfortable to wear. The mechanical 35800-calibre automatic movement powers this model, while pulling the crown enables stopping of the central seconds to set the watch. The “Flower of Life”, a geometrical figure with several regularly overlapping circles and object of intensive study by Leonardo da Vinci, is engraved on the case back.

AYIN TEPESİNDE

Teknoloji ve gelişimi her zaman odağında tutan İsviçreli saat üreticisi IWC Schaffhausen, 1868’den beri değerini kaybetmeyen saatler üretiyor. Firma, yenilikçi çözümler ve teknik yaratıcılığa tutkusu sayesinde uluslararası saygınlık kazandı. Lüks saat segmentinde dünyanın önde gelen markalarından biri olan IWC, üstün kesinlik ile seçkin bir tasarım anlayışını bir araya getirerek haute horlogerie denen yüksek saat konusunda başyapıtlar üretiyor. Da Vinci Automatic Moon Phase 36, ayın evreleri göstergesi ile sonunda Da Vinci ailesine geri dönüşün simgesi bir kadın saati. Modelin üç versiyonu bulunuyor: Bronz renkli timsah derisi kayışlı kırmızı altın kasa; bezeli 54 pırlantayla kaplı, koyu kahverengi timsah derisi kayışlı, paslanmaz çelik kasa ve koyu lacivert timsah derisi kayışlı, göstergeleri gümüş kaplama, paslanmaz çelik kasa

36 milimetrelik çapı, ay evreleri mekanizması, yarım daire kurma kolu ve zarif materyalleri ile bu model, lüks ve teknik tutkusuna sahip saat meraklılarına hitap etmek için yaratılmış. Gümüş kaplama kadrana daha belirgin bir üç boyutluluk hissi veren içsel daire motifi, 3 bara kadar su geçirmezlik özelliğine sahip bu saatin feminen çekiciliğini tamamlıyor. Yeni tokası, hareketli kanatları sayesinde kayışın bileğinize mükemmel şekilde oturmasını ve saati kullanırken rahat etmenizi sağlıyor. 35800 kalibrelik otomatik mekanizmanın çalıştırdığı modelde kurma kolunu çekmek, kadrandaki saniyeleri durdurarak saati ayarlamanız için yeterli. Kasa sırtında ise Leonardo da Vinci’nin birçok çalışmasına konu olan ve birbiri üzerine binen dairelerden oluşan geometrik ”Yaşam Çiçeği” figürü yer alıyor.

IWC SCHAFFHAUSEN BOUTIQUE

Mim Kemal Öke Caddesi Altın Sokak No:4/A NİŞANTAŞI 34367 İSTANBUL, TURKEY

Tel: +90 212 224 4604

E-Mail: boutique.istanbul@iwc.com

Web: www.iwc.com

Official Istanbul Boutique of renowned Swiss watchmaker, known for high quality engineering and elegant design.

Yüksek kaliteli mühendislik ve zarif tasarımıyla ünlü İsviçreli saat üreticisinin resmi İstanbul butiği.

 

 

 

 

 

 

Related Posts