PUT THE ISTANBUL BASED COMPANY IPD ARCHITECTURE ON SPEED DIAL TO MAKE YOUR DREAM BUILDING COME TO LIFE.

HAYALLERİNİZDEKİ MİMARİYİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN İSTANBULLU IPD MİMARLIK’I HEMEN ARAYIN

Architecture is important in in our lives. We as human beings are dictated by our surroundings. The color on the walls can drastically change our moods, the arrangement of chairs in our living rooms can alter our social perspective. Architecture is part art and part science. And you should not settle for anything but the very best: The Istanbul-based architecture firm IPD is a vibrant creative firm, with a dynamic team who in the last 20 years has developed projects from hotels to restaurants, from residences to offices, sports centers and shopping centers for such prestigious clients as Nike and Intercontinental Hotels.

The woman behind this vibrant firm is Iraz Kutlar, who graduated from Istanbul Technical University Faculty of Architecture.

– We enhance daily life through architecture and landscaping, says Iraz Kutlar, who together with her brother, architect Emrah Kutlar and the rest of the team use design creativity, logical thinking, collaboration and pragmatism to create places and spaces that are unparalleled.

– Sometimes we design a space from top to bottom, sometimes we make it more functional with a small touch-up. So move ahead with IPD in order to soon move into your dream building

 

Mimarinin hayatımızda önemli bir yeri var. İnsanlar olarak çevremizden etkileniyoruz. Duvar rengi ruh halimizi ciddi şekilde değiştirebiliyor, oturma odamızdaki koltukların diziliş biçimi sosyal perspektifimizi etkiliyor. Mimari; biraz sanat, biraz bilimden oluşuyor. Ve kesinlikle en iyisinden daha azıyla yetinmemelisiniz. İstanbul merkezli mimari ofis IPD Mimarlık, son 20 yılda Nike ve Intercontinental Hotels gibi müşterileri için otellerden restoranlara, rezidanslardan ofislere, spor ve alışveriş merkezlerine uzanan projeler yapmış, yaratıcı ve enerjik bir firma.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olan Iraz Kutlar, bu firmanın ardındaki isim.

– ”Mimari ve peyzaj ile gündelik yaşamı güzelleştiriyoruz.” diyor, kardeşi mimar Emrah Kutlar ve ekibin geri kalanı ile birlikte, benzersiz mekanlar ve alanlar yaratmak için yaratıcılık, mantık, işbirliği ve işlevselciliği kullanan Iraz Kutlar.

– Bazen tepeden tırnağa bir mekanı tasarlıyoruz, bazen de ufak bir değişiklik ile mekanı daha fonksiyonel hale getiriyoruz. Hayallerinizdeki mekana sahip olmak için IPD ile ilerleyin.

 

 

Related Posts