MARINA YACHT CLUB IN BODRUM IS THE PLACE TO BE AND BE SEEN.

BODRUM’DAKİ MARİNA YAT KULÜBÜ, GÖRMEK VE GÖRÜLMEK İÇİN GİDİLMESİ GEREKEN TEK YER.

Marina Yacht Club is, all year round, the hottest ticket in town. This classic venue offers besides commanding views of Bodrum Harbor and the historical Bodrum Castle, restaurants, bars and concept of outstanding level of service, Marina Yacht Club has rightfully earned the status as one of ‘Bodrums Classics’. Conveniently located at the entrance to the Bodrum Marina in Bodrum town centre, Marina Yacht Club offers a unique atmosphere and has taken pleasure in hosting locals and visitors from all over the world for 17 fantastic years.

Marina Yacht Club is where yacht owners park their vessels, and where they ming with other guests who also appreciate the high life. Regular patrons appreciate that Marina Yacht Club always delivers exceptional standards of service. Within the Marina Yacht Club premises, which cover a spacious 1,800 square meters, one will find three restaurants, each offering distinctive and varied menus, and four bars, each with their own unique ambience. Daily service begins with breakfast, followed by lunch service before continuing with an aperitif or maybe a cocktail – the ideal companion to the wonderful atmosphere at sunset. Evening service continues with a choice from the extensive wine menu, the perfect accompaniment to the equally eclectic choice of local and international dishes available.

All the dishes being served has the signature of Hasan Hüseyin Erdem, who has come to Marina Yacht Club after years of exceptional service at some of Istanbul’s best known 5 star hotels. He has also represented Turkey as part of the ‘National Team of Chefs’, bringing back numerous awards. Caffe Del Corso offers Mediterranean Cuisine with an Italian influence. There’s a delicious choice for every palate. The Club Bar & Restaurant serves classic Turkish and international dishes with a Marina Yacht Club twist. Yacht Club Kebab & Fajitas are recommended favorites. The fine-dining venue offers a harmonic combination of selected dishes from the Mediterranean kitchen and Turkish Meze. The incredible view adds an extra dimension to this unique dining experience. Don’t leave without trying the exceptional Wild Rice with Seafood and a range of excellent meze. 

The largest open-air bar in the venue, the Jazz Bar, presents performances by both Turkish and world renowned stars from the music world all summer long. Be it Jazz, Latin or a Pop repertoire, you’re guaranteed an amazing night at this popular venue.

The live music continues with smaller groups throughout the winter season. Visits at Marina Yacht Club are always remembered by guests for the amazing views, outstanding food and beverage, service and music.

 

Marina Yacht Club is always your next port of call. A place to call your home.

KAPTANIN MASASI

Marina Yat Kulübü, sene boyunca şehirdeki en popüler mekan. Bodrum limanının ve tarihi Bodrum Kalesi’nin harika manzarasının yanı sıra, restoranlar, barlar ve sıra dışı bir hizmet anlayışı sunduğu için bir Bodrum klasiği nitelemesini kesinlikle hak ediyor. Bodrum’un merkezindeki marinanın girişinde yer alan kulüp, benzersiz bir atmosfere sahip ve tam 17 yıldır hem yerli hem de dünyanın her köşesinden gelen yabancı misafirlerine ev sahipliği yapmaktan zevk duyuyor.

Marina Yat Kulübü, yat sahiplerinin teknelerini park ettikleri ve kendileri gibi iyi yaşamın değerini bilen diğer misafirlerle kaynaştıkları yer. Müdavimleri, Marina Yat Kulübü’nün sıra dışı hizmet standartlarından çok memnunlar. 1800 metrekarelik bir alana yayılan kulübün içinde her biri farklı menüler sunan üç restoran ve her biri eşsiz bir ambiyansa sahip dört bar bulunuyor. Servis her gün kahvaltıyla başlıyor, öğle yemeği ile devam ediyor. Aperitif ve kokteyller ise günbatımının vazgeçilmez eşlikçileri. Akşam servisi, geniş şarap menüsünden bir seçimle birlikte yerel ve uluslararası lezzetlerle devam ediyor.

Menüdeki tüm yemekler, İstanbul’un en bilinen beş yıldızlı otellerindeki başarılı kariyerinden sonra Marina Yat Kulübü’ne gelen Hasan Hüseyin Erdem imzasını taşıyor. Erdem, ‘Ulusal Şef Takımı’nın parçası olarak Türkiye’yi temsil etmiş bir isim. Caffe Del Corso, İtalyan esintileri taşıyan bir Akdeniz restoranı. Her damağa uygun lezzetler sunuyor. The Club Bar & Restaurant ise klasik Türk yemeklerini ve uluslararası lezzetleri Marina Yat Kulübü farkıyla tadabileceğiniz bir mekan. Yat Kulübü kebabı ve fajita’sı, size tavsiye edebileceğimiz favoriler. Fine-dining restoranında, Akdeniz mutfağı ve mezelerden uyumlu bir seçki bulabilirsiniz. Muhteşem manzara, bu benzersiz yemek deneyimine farklı bir boyut etkliyor. Müthiş deniz mahsullü yaban pirincini mükemmel mezelerle denemeden çıkmayın.

Mekandaki en büyük açık hava barı, The Jazz Bar, yaz boyunca müzik dünyasından Türk ve dünyaca ünlü yıldızları ağırlyor. Caz, latin veya pop; repertuarda ne olursa olsun bu popüler mekanda muhteşem bir gece geçireceğiniz garanti.

Canlı müzik, kış sezonunda daha küçük gruplarla devam ediyor. Marina Yat Kulübü’ne her gelişinizi, muhteşem manzaralar, harika yemek, içki, servis ve müzik ile hatırlayacaksınız.

Bir sonraki durağınız Marina Yat Kulübü’nde kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.

 

Related Posts