by ANNA MOBERG

ISTANBUL IS GREAT FOR DINING OUT. BUT ONLY THE VERY BEST MADE THE CUT WHEN LIFESTYLE CROWNED THE CITY´S TOP FOUR RESTAURANTS.

İSTANBUL’DA YEMEKLER NEFİS. AMA LIFESTYLE’IN TAKACAĞI TACI, YALNIZCA EN İYİ DÖRT RESTORAN HAKETTİ.

 

ZUMA

ZUMA ISTANBUL CONTINUES TO MAKE A DIFFERENCE WITH ITS TALKED ABOUT RENEWED MENU.

ZUMA İSTANBUL, YENİLENEN MENÜSÜYLE FARK YARATMAYA DEVAM EDİYOR.

 

Zuma, the London based pioneer of modern Japanese cuisine, offers an abundance of delicious food and beverages in an elegenace atmosphere.

Zuma Istanbul is certainly one of the trendiest places in the city. The venue has an exceptional location in the luxury brands district of IstinyePark. Zuma recently added an array of new yummy dishes to its already fantastic menu.  Zuma Istanbul also launches the place to be on Thursdays, ”Thursday Parties”. Cocktails and live DJ performances  will be served. Be there or be square.

 

Modern Japon mutfağının Londra’daki öncüsü Zuma, zarif bir ortamda lezzetli yemekler sunuyor.

Zuma İstanbul, kesinlikle şehirdeki en moda mekanlardan biri. İstinye Park’ın Markalar Sokağı’ndaki konumu benzersiz. Yakın zaman önce Zuma’nın zaten harika olan menüsüne birçok yeni lezzet eklendi. Perşembeleri, ”Perşembe Partileri”yle tek gidilecek yer. Kokteylleri ve DJ performansları kaçmaz.

 

PAPER MOON

THIS RESTAURANT HAS BECOME A CITY CLASSIC. THIS IS ALSO THE PLACE WHERE ITALIAN CUISINE IS SERVED IN A SOPHISTICATED ELEGANT SETTING SECOND TO NONE.

PAPERMOON BİR ŞEHİR KLASİĞİ. İTALYAN MUTFAĞININ BU DENLİ SOFİSTİKE VE ŞIK BİR ORTAMDA SUNULDUĞU BAŞKA BİR MEKAN BULAMAZSINIZ.

After Milan and New York, the world famous Italian restaurant Paper Moon, opened for business in 1996. Paper Moon serves the carefully prepared flavors of Italian cuisine in a comfortable environment with a calm and peaceful atmosphere.

The restaurant, with its professional staff managed by the Italian Chef Giuseppe Pressani, quickly became one of the most prestigious restaurants in Istanbul and turned into a city classic. With its stylish interior design and professional lighting, Paper Moon offers an environment that is far from the hustle and bustle of the city, and the interior design has won many awards. And the food is to die for.

Dünyaca ünlü İtalyan restoranı Paper Moon, Milano ve New York’tan sonra 1996 yılında İstanbul’da açıldı. Restoran, sakin ve huzurlu atmosferinde özenle hazırlanmış İtalyan lezzetleri sunuyor.

İtalyan şef Giuseppe Pressani’nin yönettiği restoran, kısa sürede İstanbul’un en prestijli restoranlarından biri haline geldi ve bir şehir klasiğine dönüştü.  Ödüller kazanan stil sahibi dekorasyonu ve profesyonel aydınlatma tasarımı sayesinde, Paper Moon şehrin karmaşasından uzaklaşmak için birebir. Yemeklerse muhteşem.

 

 

SUNSET

SUNSET GRILL & BAR HAS BEEN A LEADING UPSCALE RESTAURANT, BAR AND NIGHTCLUB FOR OVER 23 YEARS. AND THE SAGA CONTINUES.

SUNSET GRILL & BAR, YAKLAŞIK 23 YILDIR ŞEHRİN ÖNDE GELEN RESTORAN, BAR VE GECE KULÜBÜ OLMAYI SÜRDÜRÜYOR. EFSANE DEVAM EDİYOR.

Sunset offers a unique experience. The remarkable Bosphorus view from the hillside garden terrace combined with exquisite Turkish and international cuisine Sunset has made Sunset a hot spot for both local and foreign socialites and Turkish business elite.

Sunset holds the best wine collection in Turkey; the cellar includes some of the finest rare wines in the world, from Petrus to La Tâche, Château Latour to Sassicaia, and Opus One to Château d’Yquem. Cheers to Sunset!

Sunset benzersiz bir deneyim vadediyor. Tepedeki bir terasta konuşlanmış restoranın büyüleyici Boğaz manzarası, Türk ve uluslararası mutfaklardan muhteşem lezzetler barındıran menüsüyle Sunset, hem yerel hem de yabancı misafirler ve iş adamları için popüler bir nokta.

Sunset, Türkiye’nin en iyi şarap koleksiyonuna sahip. Mahzeninde Petrus’tan La Tâche’a, Château Latour’dan Sassicaia’ya, Opus One’da Château d’Yquem’e dünyanın en nadir  şaraplarından bazılarını bulabilirsiniz. Şerefe Sunset!

 

 

SOHO HOUSE

SOHO HOUSE IS THE WORLD´S BY FAR MOST EXCLUSIVE AND TALKED ABOUT PRIVATE MEMBERS CLUB. THE ISTANBUL OUTPOST HAS A MAGNIFICENT RESTAURANT, CECCONI´S.

SOHO HOUSE, DÜNYANIN EN SEÇKİN VE EN ÇOK KONUŞULAN ÖZEL KULÜPLERİNDEN BİRİ. İSTANBUL ŞUBESİNİN RESTORANI CECCONI’S DE MUHTEŞEM.

Located in the courtyard of the 19th century Palazzo Crop Building, Cecconi´s is a modern day classic Italian restaurant open for dinner six days a week and brunch on Sundays. Tables are available indoors or outdoors, set among the garden’s olive trees. Cecconi´s serves hand-made pasta, seafood, cicchetti and dishes from Northern Italy using the best ingredients. In addition to the original restaurant in London, Cecconi´s has locations in Miami, Barcelona, Berlin and Los Angeles.

Cecconi´s also has a private dining space, with lounge and bar facilities.

  1. yüzyıldan kalma Corpi Sarayı’nın avlusunda yer alan Cecconi’s, haftanın altı günü akşam yemeği, Pazarları ise brunch için açık olan klasik bir İtalyan restoranı. Hem içeride hem de dışarıdaki masalarda, bahçedeki zeytin ağaçlarının arasında oturabilirsiniz. Cecconi’s ev yapımı makarna, deniz mahsulleri, cicchetti ve en iyi malzemelerle yapılan kuzey İtalya yemekleri sunuyor. Londra’daki orijinal restoranın yanı sıra bugün Miami, Barselona, Berlin ve Los Angeles’ta şubeleri var.

Cecconi’s’in lounge ve barı olan özel bir yemek salonu da bulunuyor.

 

Related Posts