BY / YAZI MATS ERIKSSON

 

ORGANIC STORE LAYA IS THE ONE STOP SHOP FOR CONSCIOUS PEOPLE. HERE YOU CAN FIND ALL THAT YOUR NEED FOR A HEALTIER AND MORE CARING LIFESTYLE. 

ORGANİK DÜKKAN LAYA, FARKINDALIK SAHİBİ KİŞİLER İÇİN HERŞEYİ BİR BULABİLECEKLERİ BİR VAHA. DAHA SAĞLIKLI VE VİCDANLI BİR YAŞAM İÇİN İHTİYACINIZ OLAN HERŞEY BURADA.

When you choose organic food and other of Laya´s products, you are helping more than yourself. You are supporting farmers and producers who work hard to meet the standards because they believe in good health, quality and sustainability. It takes a lot and pays it forward.

The organic store Laya is located in the hip area of Bebek in Istanbul. The owner and founder Özlem Mavi Saltık has come a long way. She was born in Ankara, a graduate from Middle East Technical University with an Executive MBA degree from Koç University. She worked in the financial sector for 22 years at both local and multinational companies.

While taking a break from the financial scene, she realized that even though she loved finance, she wanted to discover other fields. In 2012 she did some research and came across bio food, in which she found her passion. The world of bio food was merging with her passion for reading, discovering, writing and just be one with the body and soul. After years of experience in this new universe of bio food, Özlem decided to open up Laya.

– I told my oldest son that I needed to come up with a name, so I throw the word La at him and just instantly he completed it by saying Ya, and that was how the name Laya was born. A few days later I came to know the meaning of Laya: “mental quietude, pleasant inactivity of mind” in the Sanskrit language. Throughout my journey in the discovery of the world of bio food, I have learned that nothing happens by coincidence, and that we are all linked to the presence of universe.

– Your body already knows everything as long as you speak the same language and allow yourself to listen.

Which food or drink is good for your body? What connects you to your roots? Which book will sooth your soul in your specific environment at that specific time? In order to be complete, you need to connect all those dots for a wholeness. 

Laya is providing its clients with unique products that are carefully cherry-picked from all around the world, including local sourced products, which allow the clients to choose a bespoke blend that best suits their needs. The product line includes the categories of eat, drink, play, read and live. At Laya you can experience a face to face encounter, drink a ginseng propolis royal jelly shot and smell the sourdough bread. Usually the clients just pop in for an organic chili red lipstick but stay for at least an hour, just to learn more. Laya also takes reservations for more customized care in products and services. Therefore it is not rare that a first-time client becomes a friend at the end of the visit.

– We have around hundreds of products to explore; “Something everyone definitely needs, but don’t know about before they see it”. We also sell our products online, each order is accompanied with a personal letter or a gift. With satisfied clients across Turkey and all over Middle East, Laya is the leading provider of everything you need for an upgrade of your lifestyle.

www.laya.istanbul

HAYATINIZ 2.0

Laya’nın organik yiyecek ve ürünlerini seçtiğinizde, sadece kendinize iyi gelecek bir alışveriş yapmakla kalmıyorsunuz. Sağlık, kalite ve sürdürülebilirliğe inandıkları için standartları yakalamaya çalışan çiftçi ve üreticileri de destekliyorsunuz. Bu iş, ciddi bir çaba gerektiriyor ve sonuçta herkese yararı oluyor.

İstanbul’un popüler semti Bebek’te yer alan Laya organik dükkanın sahibi ve kurucusu Özlem Mavi Saltık farklı bir geçmişten geliyor. Ankara’da doğan Saltık, ODTÜ mezunu ve Koç Üniversitesi’nden Executive MBA’li. 22 sene finansal sektörde yerel ve çokuluslu şirketlerde çalışmış.

Finans dünyasıyla kısa bir ayrılık yaşadığında, sektörünü sevmesine rağmen farklı alanları da keşfetmek istediğini farketmiş. 2012’de biraz araştırma yapıp bio-yiyeceklerle karşılaşmış ve bu konuya eğilmeye karar vermiş. Bio-yiyecek dünyası, okuma, keşfetme, yazma ve ruh-beden bütünlüğüne duyduğu tutku ile birleşmiş. Bu alanda birkaç yıllık deneyimden sonra Özlem, Laya’yı açmaya karar vermiş.

– Büyük oğluma bir isim bulmam gerektiğini söyledim. Ona La dedim, anında bana Ya ile karşılık verdi. Laya adı böyle doğdu. Birkaç gün sonra Sanskritçe’de Laya kelimesinin anlamını öğrendim: zihinsel sessizlik, zihnin hoş hareketsizliği. Bio-yiyecek dünyasını keşif yolculuğunda, hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, hepimizin evrenin varlığına bağlı olduğunu öğrendim.

-Vücudunuz, aynı dili konuştuğunuz ve kendinize dinleme iznini verdiğiniz sürece zaten herşeyi biliyor.

Vücudunuz için hangi yiyecek veya içecek iyi? Sizi köklerinize bağlayan nedir? Belli bir zaman veya mekanda hangi kitap ruhunuza iyi gelecek? Bütün olabilmeniz için, tüm bu noktaları birleştirmeniz gerekiyor.

Laya, müşterilerine dünyanın dört bir köşesinden özenle seçilmiş, benzersiz ürünler sunuyor. Yerel malzemelerle üretilmiş ürünler de içeren seçki, herkesin kendi özel ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Ürün gamı; ye, iç, oyna, oku ve yaşa kategorilerinden oluşuyor. Laya’da yüz yüze öneri alabilir, ginseng propolis royal jelly shot’ları içebilir ve ekşi maya ekmeğin kokusunu içinize çekebilirsiniz. Genellikle içeri organik chili’li kırmızı ruj için giren müşteriler bilgi almaktan en az bir saat çıkamıyorlar. Laya, size özel bir bakım sunabilmek için rezervasyon da alıyor. Böylece ilk kez gelen müşteriler ziyaretin sonunda sıklıkla dost olarak kapıdan çıkıyor.

– Keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce ürünümüz var. Herkesin ihtiyacı olan ama görmeden bilemedikleri şeyler. Online satışımız da mevcut; her siparişe kişisel bir mektup veya hediye eşlik ediyor. Türkiye ve Ortadoğu’da memnun müşterileriyle, yaşamınızı iyileştirmek için ihtiyacınız olan herşey Laya’da.

 

 

Related Posts