MACA ROOT POWDER IS ALMOST TOO GOOD TO BE TRUE. IT´S ONE OF THE SO CALLED SUPER-FOODS AND THE LIST OF ITS BENEFITS JUST GOES ON AND ON.

MACA KÖKÜ TOZU NEREDEYSE GERÇEK OLAMAYACAK KADAR İYİ BİR BESİN KAYNAĞI. ”SUPERFOOD” OLARAK TANIMLANAN ÖZEL BESİNLERDEN BİRİ VE YARARLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

MACA ROOT (LEPIDIUM meyenii) is a member of the cruciferous family, just like broccoli and cabbage, that you are more familiar with. Until now. Maca root, due to it’s unique properties, is considered as one of the world´s natural ”Super foods” Maca root is self grown high in the mountains of South America, mainly in Peru at high altitude regions like 12500 feet and up with hard weather conditions such as strong winds, di-rect sun lights, low temperatures like minus 10C. Maca Root benefits include increased fertility for both men and women, booster for the immune system, and increased energy, stamina, improved sexual function, memory, and focus. Maca is considered an ”adaptogen”, a name given to certain herbs, plants, and natural substances that help the body to naturally adapt to stressors like a busy schedule, demanding job, or illness, for example. Another unique fact about maca root is that historically it has been considered a very potent aphrodisiac and a traditional fertility secret of populations living in the Andes. Consuming maca often makes people feel more “alive”, energetic, and leaves them with a sense of well-being, all of which are thought to be due to its ability to restore proper hormone balance and elevate ”feel good” endorphins. Another benefit of maca is its relatively high amount of absorbable plant-based nutrients, including protein, fiber, calcium and magnesium among others. The amazing Maca Root Powder is available at www.laya.istanbul and at the Laya Store in Bebek.

Maca kökü (lepidium meyenii), bize daha tanıdık gelen brokoli ve lahananın da dahil olduğu Turpgiller familyasının bir üyesi. Maca kökü benzersiz özellikleri sayesinde dünyanın doğal ”superfood”larından biri sayılıyor. Güney Amerika’nın, özellikle de Peru’nun kuvvetli rüzgarlar ve doğrudan güneş ışığı alan, sıcaklığın -10 dereceye düştüğü dağlarında, 3800 metrelik yüksek tepelerinde kendiliğinden yetişiyor. Maca kökünün yararları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek; hem kadın hem de erkekler için doğurganlığı, enerji, dayanıklılık, cinsel güç, hafıza ve odaklanmayı artırmak da bulunuyor. Maca, bir ”adaptojen” olarak adlandırılıyor. Adaptojen, vücudun yoğun çalışma temposu, zorlayıcı bir meslek, hastalık gibi stres faktörlerine doğal bir şekilde adapte olabilmesine yardım eden bazı bitki ve doğal ürünlere verilen isim. Maca kökü hakkındaki başka bir ilginç bilgi de tarihsel olarak çok güçlü bir afrodizyak olarak bilinmesi ve And Dağları’nda yaşayan toplumların geleneksel doğurganlık sırrı olması. Maca tüketmek insanları daha ”canlı”, daha enerjik yapıyor ve hormon dengesini sağladığı ve iyi hissettiren endorfinleri salgılattığı için genel bir iyilik hissi yaşatıyor. Maca’nın yararlarından bir başkası da, içinde protein, lif, kalsiyum ve magnezyum gibi yüksek miktarda emilebilir bitki bazlı besin maddeleri bulundurması. Müthiş yiyecek Maca kökü tozu www.laya.istanbul adresinde veya Laya’nın Bebek’teki mağazasında bulunabilir.

 

 

Related Posts