BY MATS ERIKSSON

THE JET SET HOTEL MACAKIZI IN BODRUM HAS THE BEST BAR IN TURKEY. BAR NONE.

BODRUM’DAKİ JET SET OTEL MAÇAKIZI TÜRKİYE’NİN EN İYİ BARINA SAHİP.

Macakizi Hotel is the ultimate place to perfect the art of laidback lounging in Mediterranean style and enjoy blissful moments. Here you´ll find the bronzed & the beautiful lounging on cream-colored cushions. And the sundecks are located just a few steps away from the shimmering Aegean. This venue is perfect for people-watching, sipping cocktails and soaking up the sun.

Maçakızı Hotel, Akdeniz stili rahatlama ve keyif çatma sanatını mükemmelleştirmek için en iyi yer. Bronz ve güzel çetesini burada krem rengi yastıkların üzerinde dinlenirken bulabilirsiniz. Güneşlenme alanı parıldayan Ege denizinden yalnızca birkaç adım ötede yer alıyor. İnsanları izlemek, kokteyl yudumlamak ve güneşi içinize çekmek için mükemmel bir mekan.

Macakizi is indeed glamorous, sexy and fabulous. But it’s also very laidback, which means the charming staff couldn’t give a monkeys if you’re Kate Moss (who’s a regular) or just an average Joe. Rub slender shoulders with the glitzerazy on the terrace where the delicious buffet lunch is served on a breezy terrace overlooking the water. To spend a couple of hours here, munching, chatting and socializing with other members of the in-crowd − a vacation couldn´t be spent in a better way. And the bar located on the dock is just the pièce de résistance. Lots of millionaires and billionaires moor in the bay and arrive to the beach bar with small boats, ready to party to the resident DJ:s hypnotizing beats, making you feel like you are in one of the renowned beach bars in St Tropez, Marbella, Miami or Mykonos. Mojitos, anyone? You bet.

Maçakızı gösterişli, seksi ve harika olduğu kadar rahat bir yer. Sempatik çalışanları Kate Moss da olsanız (ki kendisi buranın müdavimi) sıradan biri de, size aynı davranıyorlar. Leziz açık büfe öğlen yemeğinin servis edildiği deniz manzaralı, esintili terasta sosyetenin ışıltılı simalarıyla kaynaşın. Burada birşeyler atıştırıp çevredekilerle sohbet etmekten daha iyi bir tatil olamaz. Ve tabii mekanın en önemli alanı, iskeledeki bar. Birçok milyoner ve trilyoner koyda demirleyip mekanın DJ’lerinin hipnotize edici ritimleriyle partilemek için bu plaj barına küçük teknelerle geliyorlar. Kendinizi St. Tropez, Marbella, Miami veya Mykonos’taki ünlü barlardan birinde hissedeceksiniz.

 

Related Posts