BY MATS ERIKSSON

SHE FULFILLED HER DREAMS OF CREATING EXQUISITE JEWELRY. AND SHE CAN NOW COUNT MADONNA AMONG HER CLIENTS. SHE WANTS HER PIECES TO INSPIRE WOMEN AROUND THE GLOBE TO ALSO FULFILL THEIR DREAMS.

MUHTEŞEM MÜCEVHERLER YARATMA HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ. MÜŞTERİLERİ ARASINDA MADONNA BİLE VAR. TASARIMLARININ DÜNYANIN HER YERİNDEKİ KADINLARA HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMELERİ İÇİN İLHAM VERMESİNİ İSTİYOR.

 

Designer Milka Karaağaçlı’s path to self-discovery was not easily found. She followed the traditional steps to earn a college degree and have a suitable corporate career in Istanbul. But, it wasn’t until several years in the advertising world that she realized not everything has to happen the way it was planned. This realization allowed her to stray from the course set by others, resulting in the creation of her unique fine jewelry collection Kismet By Milka. The pieces represent symbols of empowerment, inspiring all women who adorn them to be courageous. Wearing the collection continues to serve as a daily reminder to reach their potential, to help each other, without losing their charm and vulnerability. And to create the future of their dreams and always move forward. The brand counts world-renowned figures such as Madonna, Naomi Watts, Beyoncé and Anne Hathaway among its customers with exclusive collections carried at Neiman Marcus, Saks Fifth Avenue, Liberty, Harvey Nichols, Selfridges, Beymen in New York, London, Mykonos, Toronto, Beirut, Dubai, Kuwait City, Doha, Mexico City and Australia (online), a total of 17 countries throughout the world.

Tasarımcı Milka Karaağaçlı’nın kendini keşif yolu kolay olmamış. Üniversite diploması ve İstanbul’da kendine uygun bir kurumsal kariyer için bilindik adımları atmış. Ancak reklam dünyasında birkaç yıl geçirdikten sonra herşeyin planlandığı gibi olmak zorunda olmadığını farketmiş. Bu farkındalık başkalarının dayattığı yoldan çıkarak benzersiz takı koleksiyonu Kısmet by Milka’yı yaratmasıyla sonuçlanmış. Takıları, onları takan her kadını cesur olmaya yüreklendiren güç sembollerini temsil ediyor. Koleksiyonun bir parçasını takmak; çekiciliklerinden ve kırılganlıklarından ödün vermeden potansiyellerini gerçekleştirmeleri, birbirlerine yardım etmeleri için günlük birer hatırlatma niteliğinde. Ve hayallerinin geleceğini yaratmak ve daima ilerlemek için de, tabii… New York, Londra, Mykonos, Toronto, Beyrut, Dubai, Kuwait City, Doha, Mexico City ve Avusturalya (online) da dahil olmak üzere dünyanın 17 ülkesinde seçkin koleksiyonlarını Neiman Marcus, Saks Fifth Avenue, Liberty, Harvey Nichols, Selfridges, Beymen’lerde bulabileceğiniz markanın müşerileri arasında Madonna, Naomi Watts, Beyoncé ve Anne Hathaway gibi dünyaca ünlü isimler var.

Your jewelry are bold, spiritual and elegant, how do you manage to keep those elements in harmony with each other when designing?

”My designing process is heavily influenced by feelings. Love, desire, disappointment, anger, sadness… All feelings, even the extreme ones, are in harmony within life. I let my feelings do the job, the design. And I think the harmony you perceive in my jewelry is made of all the chaos around.”

Mücevherleriniz cesur, ruhsal ve zarif. Tasarım yaparken bu unsurların tümünü nasıl birbiriyle uyum içinde tutabiliyorsunuz?

”Benim tasarım sürecim hislerden çok etkileniyor. Aşk, arzu, hayalkırıklığı, kızgınlık, hüzün… Tüm hisler, hatta ekstrem olanlar bile, hayatta uyum içinde. Ben hislerimin işi yürütmelerine, tasarımı yapmalarına izin veriyorum. Bence takılarımda sizin algıladığınız uyum, etraftaki kaostan çıkıyor.”

 

 

Hats of to you. World-renowned women such as Madonna, Naomi Watts and Anne Hathaway are wearing your jewelry, would you say that each of those women are representing a specific element within Kismet by Milka?

”To begin with, it’s an honor for me that all those women prefer wearing Kismet. They’re all talented, powerful, free-spirited women, representative of my target audience. Because those are the traits I think every single woman carries, though sometimes buried deep down inside. I’m super happy when I see a woman wearing my designs, whether she’s a celebrity or not, because I think it’s just pure coincidence that you end up wearing Kismet. It’s probably the result of your ponderings about being your own woman, about accepting and expressing yourself. At least that’s how I see it.”

 

Tebrik ediyoruz; Madonna, Naomi Watts ve Anne Hathaway sizin takılarınızı takıyorlar. Bu kadınların her birinin Kısmet by Milka’daki belirli bir unsuru temsil ettiğini söyleyebilir misiniz?

”Öncelikle tüm bu kadınların Kısmet’i tercih etmesi benim için bir onur. Hepsi yetenekli, güçlü, özgür ruhlu kadınlar; hedeflediğim kitleyi temsil ediyorlar. Bazen derinde gömülü olsalar da bu özelliklerin her bir kadında olduğunu düşünüyorum. Tasarımlarımı giymiş bir kadını gördüğümde, ünlü olsa da olmasa da, çok seviniyorum çünkü Kısmet takıyor olmanızın bir tesadüften ibaret olduğunu düşünüyorum. Kendinize özgü bir kadın olmak, kendinizi kabul etmek ve ifade etmekle ilgili düşüncelerinizin sonucu muhtemelen. Veya en azından ben öyle görüyorum.”

We´ve noticed that you are promoting woman-hood through various postings on social media, what pushes you to take this stance, and is there a specific message you would like to share with the world on womanhood?

”We women today live in an exciting age, with more possibilities than ever before. Yet, acting with courage and following our dreams has never been – and still isn’t – the easiest path. With so many sad news popping up every day, our world is also a battlefield right now… The only way to own our strength is to surround ourselves with things that inspire us. At Kismet By Milka, we love to inspire and to empower. We love to remind you the unlimited feminine power and potential within. Because when a woman decides to be herself, the world becomes a different place, a better place. I call all women to tap into their space-like potential, help each other and move forward, without losing their charm and vulnerability.

Sosyal medyadaki çeşitli paylaşımlarınızda kadın olmanın altını çizdiğinizi farkettik. Bu duruşu almaya sizi ne yöneltti ve dünyayla kadın olmaya dair paylaşmak istediğiniz özel bir mesaj var mı?

”Kadınlar olarak heyecan verici bir devirde yaşıyoruz, her zamankindan daha çok fırsatımız var. Fakat cesaretli davranmak ve rüyalarımızın peşinden gitmek asla en kolay yol olmadı ve hala değil. Her gün bu kadar üzücü haberle sarsılan dünyamız bir savaş alanı şu anda. Kendi gücümüze sahip çıkmanın tek yolu etrafımızı bize ilham veren şeylerle donatmak. Kısmet by Milka’da insanlara ilham vermeyi ve onları güçlendirmeyi çok sevioruz. Size sonsuz kadın gücünüzü ve içinizdeki potansiyeli hatırlatması çok seviyoruz. Çünkü bir kadın kendisi olmaya karar verince dünya farklı ve daha iyi bir yer haline geliyor. Tüm kadınlara, çekiciliklerinden ve kırılganlıklarından ödün vermeden, uzaya uzanan potansiyelle rini kullanmaları, birbirlerine yardım etmeleri ve ilerlemeleri için çağrı yapıyorum.”

What challenges have you been facing throughout your successful journey?

”The greatest challenge is to grasp, conceive and interpret what’s up to minute, because to me the good design should translate life. Then and only then, makes design sense and has some sort of integrity.”

Başarı yolculuğunuzda siz ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

”En büyük zorluk, güncel olanı farketmek, anlamak ve yorumlamak çünkü bence iyi tasarım hayatı yansıtmalı. Anca o zaman tasarımın anlamı ve çeşit bütünlüğü oluyor.”

If you had a group of young ladies in front of you right now, what advice would you give them?

”Easy is not always better. Do not run away from fighting for your rights and also not from loving.”

Eğer şu anda önünüzde bir grup genç kadın olsaydı, onlara ne tavsiye verirdiniz?

”Kolay olan her zaman iyi değildir. Haklarınız için savaşmaktan ve ayrıca sevmekten kaçmayın.”

Any design regrets?

”I tend to attempt many projects at the same time, which makes my life terribly busy! I’m working on moderating it.”

Tasarım konusunda pişmanlıklarınız var mı?

”Aynı anda birçok projeyi aynı anda yapmaya kalkışıyorum ve bu hayatımı çok yoğunlaştırıyor. Bunu normalleştirmeye çalışıyorum.”

What inspires you?

”Stories… Women stories. Human stories. The world is turning around stories.”

Size ne ilham verir?

”Hikayeler… Kadınların hikayeleri. İnsanların hikayeleri. Dünya hikayelerin etrafında dönüyor.”

 

 

 

With all your traveling and world exposure, where do you feel at home?

”Istanbul, for sure. My source of inspiration, my love, the place where my story began. So rich, and so weird. So complicated but very compassionate. A profound city…”

Seyahatleriniz ve dünyayı görmeniz sonucunda, kendinizi evinizde hissettiğiniz yer neresi?

”Kesinlikle İstanbul. İlham kaynağım, aşkım, hikayemin başladığı yer. O denli zengin ve o denli garip. O denli karmaşık ama çok şefkatli. Derinlikli bir şehir…”

Milka in one sentence?

”Keep moving forward.”

Bir cümlede Milka?

”İlerlemeye devam”

Last but not least, what’s your LIFESTYLE wish?

”To have more time with my kids and to inspire women.”

Son olarak, yaşam stili hayaliniz nedir?

”Çocuklarımla daha çok zaman geçirebilmek ve kadınlara ilham vermek.’

 

Related Posts