A FASHION MIRACLE

THE FASHION DESIGNER MIRA MIKATI HAS MADE GLOBAL SUCCESS AND COUNTS BEYONCÉ AND RIHANNA AMONG HER FANS.

BİR MODA MUCİZESİ

HAYRANLARI ARASINDA BEYONCE VE RIHANNA’YI SAYAN MODA TASARIMCISI MIRA MIKATI, KÜRESEL BİR BAŞARIYA İMZA ATTI.

 

LONDON-BASED LEBANESE DESIGNER Mira Mikati began her fashion career in 2007 as co-founder of the Middle East´s leading concept store, PLUM. In 2012, Mikati was invited to design a capsule collection for the high-end Parisian label Façonnable. ”As a customer I wished I could find something fun that was also beautifully tailored,” says Mikati. “Which is exactly what I set out to do.” The capsule collection went on to become a sellout success. Encouraged, Mikati began her eponymous label, which today counts Beyoncé and Rihanna as fans. Now in its third season, Mira Mikati uniquely combines fun, emoji-style detailing with elegant, grown-up silhouettes. Having the privilege to know you in person, we at Lifestyle World Turkey felt the urge of sharing your story to the world. So, let’s start this interview by asking.

Londra’da yaşayan Lübnanlı tasarımcı Mira Mikati, moda kariyerine 2007 yılında Ortadoğu’nun önde gelen konsept mağazası PLUM’u kurarak başladı. 2012’de Mikati, prestijli Paris markası Façonnable’dan bir kapsül koleksiyon tasarlaması için davet aldı. ”Müşteri olarak isteğim, hem eğlenceli hem de çok iyi dikilmiş bir şey bulmaktı. Ben de tam olarak bunu yapmaya çalıştım.” diyor Mikati. Kapsül koleksiyonun tamamı satıldı. Bu başarıdan cesaret alan Mikati, kendi adını taşıyan markasını kurdu. Bugün bu markanın hayranları arasında Beyoncé, Rihanna gibi isimler var. İkinci üçüncü Mira Mikati, eğlenceli, emoji stili detayları zarif ve yetişkin silüetlerle benzersiz bir biçimde bir araya getiriyor. Sizi yakından tanıma şansına sahip olduğumuz için Lifestyle World Turkey olarak hikayenizi dünyaya anlatmak istedik. Röportajımıza başlayalım.

What is your cultural background and how did it all start with PLUM concept store?

”I was born in Beirut and moved to Paris when I was six years old, where I grew up and finished my studies. When i was schooling in Paris, I used to take evening classes at a fashion school, and saturday classes at another. I was 15 at the time but was determined, juggling between school and fashion. After my studies I moved back to Lebanon and together with my friend decided to found PLUM.

Kültürel geçmişiniz nedir ve konsept mağazanız PLUM nasıl oluştu?

”Beyrut’ta doğdum ve altı yaşındayken Paris’e taşındım, orada büyüdüm ve okudum. Paris’te okula giderken bir moda okulundakşam dersleri alıyordum, Cumartesi günleri ise başka bir moda okuluna gidiyordum. Daha 15 yaşındaydım ama okul ve modayı bir arada yürütmeye kararlıydım. Okul bittikten sonra Lübnan’a geri döndüm ve arkadaşımla PLUM’ı açmaya karar verdik.”

 

 

 

PLUM has long been a landmark in fashion territory. It must have exceeded your expectations when it was opened in 2007?

”Yes, indeed it has. When we opened we did want to make it a success, but didn´t realize just how much we would achieve in a short time.”

PLUM, uzun zamandır moda alanında bir mihenk taşı olarak biliniyor. 2007’de açtığınızdaki beklentilerinizi çoktan aşmış olmalı?

”Evet, kesinlikle öyle oldu. Mağazayı açtığımız zaman başarılı olmasını istemiştik ama kısa zamanda bu kadar başarı kazanacağımızı düşünmemiştik.”

 

In what sense do you think that PLUM has change since its beginnings?

”Fashion in Middle East has changed a lot over the years, influenced mostly by european fashion. This has caused the product offerings at PLUM to evolve, to fit current trends and demands, which has increased the number of brands we offer.”

Sizce PLUM başlangıcından bu yana nasıl değişiklikler gösterdi?

”Ortadoğu’da moda son yıllarda çok değişti, özellikle de Avrupa modasından çok etkilendi. Tabii PLUM’daki ürün çeşidimiz de günümüz trend ve taleplerine uyum sağlayabilmek adına evrim geçirdi ve sunduğumuz marka sayısı arttı.”

How has you evolved as a person during this whole time?

”I would say I have become happier and an expert multi tasker. I now have a beautiful family, a store and a fashion brand to juggle, but I feel I do it well! I wouldn’t change anything in my life right now.

Siz bu dönemde kişisel olarak nasıl değiştiniz?

”Daha mutlu bir insan olduğumu ve aynı anda birkaç işi yapabilmekte ustalaştığımı söyleyebilirim. Artık çok güzel bir ailem, bir mağazam ve bir moda markam var, ve üstesinden iyi geldiğimi düşünüyorum! Şu anda hayatımdaki hiçbir şeyi değiştirmek istemezdim.’

If you could describe Mira Mikati in three words?

”Fun, carefree, colourful.”

Mira Mikati’yi üç kelimeyle tanımlamanızı istesek?

Eğlenceli, tasasız, renkli.

 

 

Does your heart belong to London or would you consider living somewhere else?

”London with no hesitation, it’s in the centre of the world and has so much to offer. I know that the weather is challenging, but then this is why I escape to the sun every time that I can.”

Kalbinizde hala Londra mı var, yoksa başka bir yerde yaşamayı düşünür müsünüz?

”Tereddütsüz Londra. Dünyanın merkezi ve sunacak öyle çok şeyi var ki. Hava durumunun zorlayıcı olduğunu biliyorum ama tam da bu nedenle bulabildiğim her fırsatta güneşe kaçıyorum.”

Today the fashion industry is affected by social media such as Facebook, blogs, Instagram, online sales et cetera. What impact has this evolution had on the retail world and your work?

”Social media is crucial in any business these days, especially fashion. I use Instagram daily and it’s amazing. It’s also great as it allows the designer to interact with fashion consumers. It’s a remarkable PR tool. Showing people aspects of your life, seeing the clothes worn is part of the experience fashion should be.”

Bugün moda endüstrisi Facebook’un, blogların, Instagram’ın, internet satışlarının etkisi altında. Bu devrimin perakende dünyasına ve sizin işinize etkisi nasıl oldu?

”Sosyal medya bugün her iş için çok önemli, özellikle de moda için. Ben Instagram’ı her gün kullanıyorum ve inanılmaz buluyorum. Tasarımcının moda tüketicisiyle etkileşim halinde olmasını sağladığı için de harika. Başarılı bir halkla ilişkiler aracı. Hayatınızın bölümlerini göstermek, giysilerin giyildiğini görmek, moda deneyiminin olması gereken bir parçası.”

Knowing that you are a very healthy and eco-conscious. Does that direct you in your sense of creating?

I would have liked to be more eco-friendly but sadly the resources are still limited in our days so we try as much as we can… what we try to do is produce some items with local artisans to help them, and gain authenticity at the same time, like we had some Mexican dresses this summer done with Mexican artisans, all by hand…. Done by local people with very limited income…”

Sağlık ve ekoloji konusunda farkındalığı yüksek biri olduğunuzu biliyoruz. Bu farkındalık, yaratıcılığınıza yön veriyor mu?

”Daha doğa dostu olmak isterdim ama günümüzde kaynaklar hala sınırlı, o yüzden elimizden geleni yapıyoruz… Yerel zanaatkarlarla çalışıp hem otantik ürünler üretmeye hem de onlar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Örneğin bu yaz Meksikalı zanaatkarlara elbiseler yaptırdık. Hepsi çok kısıtlı gelirleri olan kişiler tarafından elde yapıldı.”

 

You have an amazing knowledge of many different worlds and art forms. How do you keep up to date, and manage to always be one step ahead?

”Oops am I really? I think the love of traveling to unusual places help, and my passion for art makes me go to different continents, and this help a lot to stay up to date.”

Birçok dünyaya ve sanat biçimlerine dair müthiş bir bilgiye sahipsiniz? Güncelliğinizi nasıl koruyorsunuz, nasıl hep bir adım önde olmayı başarıyorsunuz?

”Gerçekten öyle miyim? Sanırım sıra dışı yerlere seyahat etme aşkım bu konuda yardımcı oluyor. Sanat tutkum sayesinde farklı kıtalara gidiyorum ve böyle güncel kalıyorum.”

What was the first reaction and feeling when seeing world renowned celebrities such as Beyonce, Rihanna, Louise Redknapp and Sara Lerfel, the owner of fashion mecca Colette in Paris wearing Mira Mikati?

”Screams and yells of OMG! OMG! OMG! OMG! I was speechless, fet very privileged and extremely happy!!

Beyoncé, Rihanna, Louise Redknapp ve Paris’in moda mabedi Colette’in sahibi Sara Lerfel gibi dünyaca ünlü isimlerin üzerinde Mira Mikati ürünlerini görünce ilk tepkiniz ne oldu?

”’Aman Tanrım, Aman Tanrım, Aman Tanrım, Aman Tanrım!’ diye çığlıklar attım. Dilim tutuldu, çok özel ve çok mutlu hissettim.”

Mira Mikati being positioned in most of the upscale department and multi brand stores across continents. And now having entered the renowned department store Beymen in Turkey, is there any specific growth plan for Turkey?

”We hope to have new exciting projects in Turkey coming up soon, and I really would love to find more excuses to visit Turkey that I enjoy so much!”

Mira Mikati, farklı kıtalarda en prestijli mağazalarda konumlanıyor. Türkiye’ye de Beymen ile giriş yaptınız. Türkiye için belirlediğiniz bir büyüme planı var mı?

”Türkiye’de yakında heyecanlı projeler gerçekleştirmeyi umuyoruz. Çok keyif aldığım bu ülkeyi ziyaret edebilmek için daha çok bahane yaratmak istiyorum.’

 

Is there a Mira Mikati woman?

”She is a child yet a mother of 3. Sensitive yet strong. Fun yet elegant. Enjoys green cold pressed juices and a big oreo ice cream. Green matcha tea and a marshmallow shake. Scared yet adventurous. Super busy yet super chilled. Free spirited, not afraid to be herself, wants to enjoy life, and wear clothes that are fun.”

Mira Mikati kadını kimdir?

”O bir çocuk ama üç çocuğu var. Duyarlı ama güçlü. Eğlenceli ama zarif. Soğuk sıkılmış sebze sularını da dev bir Oreo dondurmayı da seviyor. Yeşil matcha çayını da marshmallow’lu milkshake’i de. Çok meşgul ama çok da sakin. Özgür ruhlu, kendisi olmaktan korkmuyor; hayatın keyfini çıkarmak ve eğlenceli giysiler giymek istiyor.”

Related Posts