BY MATS ERIKSSON

NADINE GHOSN IS WITHOUT DOUBT THE JEWEL OF THE CROWN. LETS US SAY HI AND WELCOME TO THE FOUNDER AND CREATIVE DIRECTOR OF HER EPONYMOUS JEWELRY BRAND WHICH HAS PROVED TO BE A SMASH HIT WITH A CELEBRITY FOLLOWING.

NADINE GHOSN, ŞÜPHESİZ MÜCEVHERİN TAÇSIZ KRALİÇESİ. ÜNLÜLERİN YAKINDAN TAKİP ETTİĞİ, KENDİ ADINI TAŞIYAN MÜCEVHER MARKASININ KURUCUSU VE KREATİF DİREKTÖRÜNE MERHABA VE HOŞGELDİN DİYELİM.

Prior to launching her namesake brand in 2015, Nadine earned a dual degree in Economics and Art at world renowned, highly prestigious Stanford University. She thereafter worked at BCG’s Luxury Goods Practice, completed a management rotation at Hermès, and studied at the Gemological Institute of America. During her time at Hermès, her true passion for jewelry and appreciation for great craftsmanship became evident and catalyzed her need to explore it further. Though born in the US, Nadine Ghosn is from Lebanese-Brazilian descent and owes the inspiration for her jewelry to her rich multicultural background. She has spent her life living between Tokyo, Hong Kong, Paris and New York and uses her jewelry to creatively anchor her experiences, memories, and standout people she has met along the way. Celebrities that has wore NGFJ pieces include Cindy Bruna, Karl Lagerfeld, Beyoncé, Rihanna, NIGO, Pharrell, Leandra Medine and Sarah Andelman. Her dual collection debut, Bare and Vie, was inspired by her multicultural upbringing, and it is a true reflection of her personality and surroundings. Vie is fun and whimsical collection of bold designs with personality − transforming products we come across daily into witty everyday pieces that spark dialogue. Bare is elegant, refined, a minimalist collection with a unique twist − transforming basic shapes and pieces into coveted everyday designs.
Nadine Ghosn now introduces her second collection On A Roll, infusing the leitmotif of her inaugural collection with the treasures of Japan.

Nadine, 2015’te kendi adını taşıyan markasını yaratmadan önce dünyaca ünlü, prestijli Stanford Üniversitesi’nde Ekonomi ve Sanat alanlarında çifte diploma aldı. BCG’de Lüks Ürünler üzerine çalışan Nadine, Hermès’te yöneticilik rotasyonunu tamamladı ve Amerikan Jemoloji Enstitüsü’nde okudu. Hermès’teyken içindeki mücevher tutkusu ve iyi el işçiliğine olan hayranlığı ortaya çıktı ve bunun üzerine gitmek istedi. ABD’de doğumlu olan Nadine Ghosn’un kökleri Lübnan ve Brezilya’ya dayanıyor, tabii ürünlerindeki ilham da bu zengin, çok kültürlü geçmişten geliyor. Hayatını Tokyo, Hong Kong, Paris ve New York arasında mekik dokuyarak geçirdi ve bu yolculuklarda yaşadığı deneyimleri, anıları ve öne çıkan insanları mücevherlerine yansıtıyor. NGFJ parçalarını takan ünlüler arasında Karl Lagerfeld, Beyoncé, Rihanna, NIGO, Pharrell, Leandra Medine ve Sarah Andelman yer alıyor. İlk çıkardığı ikili koleksiyon, ‘Bare’ ve ‘Vie’, için ilham, içinde yetiştiği çok kültürlü ortamdan gelmiş. Karakteri ve çevresi tam olarak bu koleksiyonlara yansımış. Vie, karakterli ve cesur parçalardan oluşan eğlenceli ve esprili bir koleksiyon. Gün içinde karşılaştığımız ürünleri, sohbet nesnesine çeviren esprili ve gündelik parçalara dönüştürüyor. Bare ise benzersiz bir özelliği olan zarif, rafine ve minimalist bir koleksiyon. Bu koleksiyon da temel şekil ve parçaları tutkuyla istenen gündelik tasarımlara dönüştürüyor. Nadine Ghosn, şimdi ilk koleksiyonunu Japon hazineleriyle bir araya getirdiği ‘On A Roll’ isimli ikinci koleksiyonunu tanıtıyor.

 

 

How and why did you get into the jewelry industry, and what brought you to the idea of creating?

”Growing up, while travelling − I used jewelry to keep memories and moments from my travels and experiences. With time, I built a fascination for the craftsmanship behind each jewelry piece that I collected. After completing my studies, and working at BCG and Hermès, I decided to use my creativity to bring my passion for jewelry, and its role as a “memory” keeper to life.”

Mücevher endüstrisine neden ve nasıl girdin? NG’yi yaratma fikrine nasıl ulaştın?

”Büyürken ve seyahat ederken. Seyahatlerimi ve deneyimlerimi hatırlamak için mücevher biriktirirdim. Zaman içinde topladığım her parçanın ardındaki el işçiliğine hayranlığım artmaya başladı. Okul bittikten sonra, BCG ve Hermès’te çalıştım ve yaratıcılığımı, mücevher tutkumda ve mücevherin hayatta ”hatıra” saklamak için kullanılması fikrinde kullanmaya karar verdim.”

 

We are very intrigued by your unique design, what made you chose the burgers, fries and the suhsi rolls? What do you love about being a designer and where do you draw your inspiration from?

”Inspiration is everywhere and it is so powerful that it can actually be a problem (haha!) as I can get very distracted ideating in the middle of the street, in the elevator, or even in airport security lines! My childhood, my surroundings, and the people closest are the biggest influences on my designs. There is so much beauty in the ordinary, and I hope that my designs can bring this to life − for others to also appreciate the everyday. Food, technology, art, travel and social media are often overlooked − yet the power and potential these things have today, not only from a design perspective, are infinite.”

Benzersiz tasarımların bizi meraka düşürüyor. Burger, patates kızartması, sushi’yi nasıl seçtin? Tasarımcı olmakla ilgili en sevdiğin şey ne ve nerelerden ilham alıyorsun?

”İlham her yerde ve o kadar güçlü ki sorun olabiliyor (haha!), çünkü sokağın ortasında, asansörde veya havaalanı güvenlik taraması sırasında bile gelebiliyor! Çocukluğum, etrafımdaki şeyler ve bana en yakın kişiler, tasarımlarımdaki en büyük etkiyi yaratanlar. Sıradan şeylerde o kadar çok güzellik var ki. Umarım tasarımlarım bunu hayata aktarabilir, başkaları da gündelik olanı takdir edebilir. Yemek, teknoloji, sanat, seyahat ve sosyal medya genellikle gözden kaçıyor. Fakat tasarım perspektifini bir yana bıraksak da, bunların bugünkü gücü ve potansiyeli sonsuz.”

We have seen a sharp list of cutting-edge people wearing your jewelry, names such as Karl Lagerfeld and Beyoncé. What was the feeling when witnessing this great response and recognition of your jewelry?

”The fact that such talented, bold and inspiring change-makers in the fashion and music industries acknowledged my pieces is a privilege. It gave me the confidence to have faith in my creations and it encouraged me to keep pursuing the vision I had.”

Takılarını takanların listesi Karl Lagerfeld ve Beyoncé gibi sıra dışı isimlerle dolu. Tasarımlarına verilen bu harika tepkiyi gördüğünde ne hissettin?

”Moda ve müzik endüstrisindeki yetenekli, cesur ve ilham verici, bu denli fark yaratan kişilerin benim tasarımlarımı tanıması bir ayrıcalık. Yarattığım şeylere inanmamı ve güven duymamı, sağladılar ve sahip olduğum vizyonu takip etmem için beni yüreklendirdiler.

What is your philosophy on designing and in life?

”#STAYHUNGRY Don’t simply think outside of the box, think like there is no box.”

Tasarımda ve yaşamda felsefen nedir?

”#STAYHUNGRY (Açlığını Kaybetme) Yalnızca kutunun dışındakini düşünme, kutu yokmuş gibi düşün.”

What are your design dreams and goals?

”I hope to continue evolving and reinventing my design style… I don’t want to process it or frame it. Experimentation, collaboration, disruption are healthy habits. And with these habits, I hope to be able to inspire others to challenge the norm in their own way and then to keep reinventing the way they do it.”

Tasarım anlamında hayalin ve amacın nedir?

”Evrilmeye ve tasarım stilimi yeniden yaratmaya devam etmeyi umuyorum… Bunu anlamak veya belli bir çerçeveye koymak istemiyorum. Deneysellik, işbirliği ve düzeni kırma sağlıklı alışkanlıklar. Ve bu alışkanlıklarla başkalarını da normlara kendi yöntemleriyle karşı çıkmaya ve o yöntemleri yeniden yaratmaya sevketmek istiyorum.”

 

Any plans of entering the Turkish market?

”Stay tuned! In the meantime, we are continuously cooking in the kitchen − so if any of your Turkish friends are interested, they can visit www.nadineghosn.com

Türk pazarına girmek gibi bir planın var mı?

”Takipte kalın! Bu arada sürekli mutfakta birşeyler pişiriyoruz. Eğer Türk arkadaşlarınızdan ilgilenenler varsa www.nadineghosn.com‘a tıklasınlar.”

 

Describe yourself in a couple of words!

”Hungry, genuine, determined, funky, true, caring.”

Birkaç kelimeyle kendini tanımlasan?

”Aç, içten, azimli, samimi, acayip, şefkatli.”

Related Posts