A FASHION HOUSE BUILT BY AN ARCHITECT. MAKE ROOM ON THE CATWALK FOR URUN.

MİMAR ELİNDEN ÇIKMA BİR MODA EVİ. PODYUMDA URUN’E YER AÇIN.

The fashion brand Urun is so in demand that the clothes literally fly off the shelves. Manufacturing in Turkey and using Turkish suppliers for fabrics, Urun produces amazing pieces, that should be mentioned in the same sentence as Céline, all the fashionistas´favorite brand, known for its contemporary yet classic clothes, of the very best quality and craftmanship. Urun is a brand that wants to benefit the local economy and that is keen to reduce their ecological footprint in the country. The Creative Director and founder Ece Kavran fuses her architecture knowledge into fashion. She creates modern, minimal and functional apparel. Originally from Istanbul, Ece Kavran graduated in interior architecture in Italy. She has also studied marketing in Italy. The time abroad made her make a career move, from architecture to fashion. She collaborated with numerous consultants from Italy to Belgium on creating a premium brand. Urun was born in 2014, manufacturing clothes for men and women, focusing on innovating, fabrics, cut, details and finish.

– At Urun we thrive to create garments that are characterized by extreme simplicity of form, says Ece Kavran. We are trying to exclude the unnecessary and to take  fashion back to its roots.

We focus on quality; hand-sewing and timeless quality that is fashion at its core. We always make time to get to know our clients and offer them the products that suit them best. Fashion should be personal.

Ece Kavran has a very specific approach to the design process.

– For me it all starts with the body, the bone, the skin, the person. Fabric comes much later. Understanding anatomy, understanding the psychology, the emotion is important. With fabric and design fused into a product that permits air to pass through, emotion to be transmitted, conducted, how we feel surrounded by the fabric and how we transmit that to others.

The sum of all this is what we study and try to achieve at Urun.

Ece Kavran should be very proud of what she has archived. The world may have lost an architect, but gained a fantastic fashion designer.

 

MODA TUTKUSU

Moda markası Urun o kadar talep görüyor ki, raflara neredeyse ürün yetşimiyor. Türkiye’den tedarik edilen kumaşlarla yine Türkiye’de üretilen Urun, çağdaş fakat klasik kıyafetleri en iyi kalite ve işçilikle bir arada sunan, tüm fashionista’ların favori markası Céline ile aynı cümle içinde bahsedilecek kadar harika tasarımlara imza atıyor. Urun, yerel ekonomiye fayda sağlamak isterken ülkede ekolojik ayakizini de azaltmaya çalışan bir marka. Kreatif direktör ve kurucu Ece Kavran, mimari bilgisini modayla harmanlıyor. Modern, minimal ve işlevsel giysiler yaratıyor. İstanbullu olan Kavran, İtalya’da iç mimari ve pazarlama eğitimi almış. Yurtdışında geçirdiği dönemde, mimariden modaya geçiş yapmaya karar vermiş ve İtalya ve Belçika’dan çeşitli danışmanlarla lüks bir marka yaratmak için çalışmış. İnovasyon, kumaş, kesim ve detaylara odaklanarak erkek ve kadın giyimi üreten Urun, 2014’te doğmuş.

– Ece Kavran, ”Urun’de biz ekstrem biçimsel sadelikle tanımlanabilecek giysiler yaratmaya çalışıyoruz.” diyor. ”Gereksiz herşeyi saf dışı bırakarak modayı köklerine çekmek istiyoruz. Kaliteye, elde dikime ve modanın özündeki zamansız kaliteye yoğunlaşıyoruz. Müşterilerimizi tanımak için vakit yaratıyoruz ve onlara en çok yakışan ürünleri sunuyoruz. Moda, kişisel olmalı.”

Ece Kavran’ın tasarım sürecine yaklaşımı da kendine has.

-Benim için tamamıyla vücutla, kemikle, ciltle, kişinin kendisiyle başlıyor. Kumaş çok daha sonra geliyor. Anatomiyi, psikolojiyi ve duyguyu anlamak önemli. Kumaş ve tasarım iç içe geçerek, içinden hava ve duygu geçen bir ürün oluşturuyor. O kumaşın sarmalayışının sizi nasıl hissettirdiği ve bunu başkalarına nasıl aktardığınız… Bizim Urun’de üzerine çalıştığımız ve başarmayı amaçladığımız şey bu.

Ece Kavran, yaptıklarından gurur duymalı. Dünya bir mimar kaybetmiş olabilir ama kesinlikle harika bir moda tasarımcısı kazandı.

 

 

Related Posts