BY MATS ERIKSSON

PINAR SÖYLEMEZ´S CAREER MOVE FROM THE FINANCIAL SECTOR INTO THE WORLD OF JEWELRY, WAS, EXCUSE THE EXPRESSION, BRILLIANT. SHE HAS GAINED GLOBAL RECOGNITION FOR HER ARTISTRY.

PINAR SÖYLEMEZ’İN FİNANS SEKTÖRÜNDEN MÜCEVHER DÜNYASINA DOĞRU YAPTIĞI KARİYER DEĞİŞİKLİĞİ PARLAK BİR FİKİRDİ. TASARIMLARIYLA DÜNYACA TANINDI.

Pinar Soylemez is the founder and creative director of PS One which is widely admired for its unique creations. But that was not exactly the way things were supposed to turn for MS Soylemez. She studied economic at university and got herself a BA degree in business administration. But then totally changed course and stepped in to the world of jewelry. Her unique talent made her rise through the ranks in record time. A flagship store positioned in the shopping mall Akmerkez has made her trademark evolve even more, into international heights. We are very honored to have Soylemez with us for this interview.

Pınar Söylemez, benzersiz yaratımlarıyla hayranlık uyandıran PS One’ın kurucusu ve kreatif direktörü. Aslında Pınar Hanım için işler daha farklı gelişecekti. Üniversitede ekonomi okudu ve İşletme derecesiyle mezun oldu. Fakat daha sonra tamamen yön değiştirdi ve mücevher dünyasına adım attı. Benzersiz yeteneği rekor hızla yükselme-sini sağladı. Akmerkez’deki mağazası onu uluslararası platforma taşıdı. Pınar Hanım’la röportaj yaptığımız için onur duyuyoruz.

 

Tell us, how did it all start with PS One?

”I personally believe that life brings you all you truly wish for and unconditionally desire. After my studies, I gained experience in diverse sectors such as banking, finance, marketing and consultancy. At the age of thirty I had a serious health problem which made me question my life, in which made me decide to go where my heart leads me. I had this great desire to start up my own business in the field of interior design. For more than ten years with great enthusiasm, I designed furniture, did interior design and decoration projects. The most meaningful surprise of my entire life was when I had my baby. I adopted my son as a single mother when he was only one-week old. This made me fully engaged in motherhood with a boundless desire, in which totally changed in my life, by experiencing new thrilling challenges every day. I fully dedicated myself to him until he started kindergarten. As the design and manufacturer enthusiast as I am, I wanted to pick up on new creative challenges. With great curiosity for jewelry making, I followed the necessary routes that would lead me there; by attending numerous metalsmith trainings and workshops, in whereas I met craftsmen with great talents that truly inspired me. With all the great inspiration, coaching and trainings, I finally started up my own workshop in the vibrant Grand Bazaar. The area gave me access to all possible materials, tools and craftsmen. After crafting jewelry for friends and family, I received great praise. All the compliments, motivated me to pursue this path, and so PS One was born.”

PS One nasıl başladı?

”Ben hayatın size istediğiniz ve koşulsuzca arzu ettiğiniz herşeyi verdiğine inanıyorum. Okul sonrası bankacılık, finans, pazarlama ve danışmanlık gibi farklı sek-törlerde deneyim kazandım. 30 yaşımda hayatımı sorgulamamı sağlayan ciddi bir sağlık sorunu yaşadım ve bu kalbimin istediği yere gitmeye karar vermemi sağladı. İç mimarı alanında kendi işimi kurmayı çok istiyordum. 10 yıldan fazla, büyük bir hevesle mobilya tasarladım, iç mimarlık ve dekorasyon projeleri yaptım. Hayatımın en anlamlı sürprizi bebeğimdi. Oğlumu bekar bir anne olarak bir haftalıkken evlat edindim. Anneliğin içine sınırsız bir istekle daldım, hayatım tamamen değişti ve her gün yeni heyecanlar yaşamaya başladım. Ana okuluna gidene kadar kendimi tamamen ona adadım. Tasarım ve üretim meraklısı olduğum için yaratıcı konularda yeni bir şeyler başarmak sitedim. Mücevhere merak salıp beni tasarımcı olmaya götürecek yolu takip ettim; bana ilham veren çok yetenekli zanaatkarlarla tanıştığım çeşitli metal işçiliği eğitim ve atölyelerine katıldım. Buradan aldığım ilham, eğitim ve yol göstermelerle canlı Kapalıçarşı’da kendi atölyemi kurdum. Bu bölge kullanabileceğim tüm malzemeler, aletler ve zanaatkarlara erişmemi sağladı. Arkadaşlarım ve ailem için mücevher tasarladığımda büyük övgü aldım. Tüm iltifatlar bu yolda yürümem için beni motive etti ve PS One böyle doğdu.”

 

You´ve gained a rapid awareness across Turkey, Europe and US, did you expect this fast growth when you first launched your jewelry?

”To be honest, yes, I expected this growth. Even though my family thinks I’m a born entrepreneur who can take significant risks, I do not jump into cold water impulsively, if I don’t feel it’s the right step to take. I’m a disciplined hardworking person when it comes to creating my designs, I follow meticulous observations of women’s taste and worldwide fashion trends. I have carefully built up my brand while blending all the attributes necessary for success. And believe that, I’m now reaping the benefits of my hard work.”

Türkiye, Avrupa ve ABD’de hızlıca farkedildiniz. İlk başta bu kadar hızlı büyümeyi öngörüyor muydunuz?

”Dürüst olmam gerekirse, evet. Bu büyümeyi bekliyordum. Ailem doğuştan ciddi risk-ler alabilen bir girişimci olduğumu düşünse de ben doğru adım olduğunu düşünmezsem kafama esince soğuk suya atlamam. Disiplinli, çalışkan ve iyi organize olabilen biriyim. Tasarımlarımı yaparken kadın zevki ve dünyadaki moda trendlerini ve nasıl pazarlandığını kaçırmadan takip ederim. Başarı için gerekli tüm özellikleri harmanlayarak markamı çok dikkatli bir şekilde oluşturdum. Ve şimdi inanın, bu sıkı çalışmamın meyvelerini topluyorum.”

 

 

The design of each piece is very distinctive, belonging to a specific family in your collection, with fascinating names, can you give us a deeper insight?

”Our current collections are Wonders of Nature, Happy Spirit, Up in the Sky, Starry Night, Ethnic Beauty, and 3 Musketeers, and of course One collection with designs made as one and only. My most powerful muse is nature itself. If you explore nature not only with your eyes but also with your heart, you can find great sources of inspiration: birds, leaves, clouds, stars, the moon, the sun, people, children, animals, last but not least and most importantly, women are translated in my mind into jewelry. Feminine power and curves, the sense of motherhood, heroes in history, literature, theology, and art objects can also boost my imagination for designing unique, elegant and poetic collections.

Her parçanın tasarımı çok farklı, koleksiyonunuzun farklı bir bölümüne ait ve isimleri büyüleyici. Bize bunu biraz açıklar mısınız?

”Şu an elimizdeki koleksiyonlar Wonders of Nature, Happy Spirit, Up in the Sky, Starry Night, Ethnic Beauty, ve 3 Musketeers. Ve tabii biricik tasarımlarıyla One ko-leksiyonu. Benim en kuvvetli ilham perim doğanın kendisi. Eğer doğayı yalnızca gözle-rinizle değil de kalbinizle de keşfederseniz müthiş ilham kaynakları buluyorsunuz: kuşlar, yapraklar, bulutlar, yıldızlar, ay, güneş, insanlar, çocuklar, hayvanlar ve en önemlisi kadınlar zihnimde mücevher diline çevriliyor. Kadınsı güç ve kıvrımlar, an-nelik hissi, tarihteki kadınlar, edebiyat, teoloji ve sanat objeleri de benzersiz, zarif ve şiirsel yaratımlar için hayalgücümü harekete geçiriyor.”

What´s selling most, and is there a big gap between the customers from the various continents?

”Each collection has its own characteristics. They all appeal to different souls. The number of tastes equals to the number of women in the world. I am pleased to see stylish, dynamic, bold women with a youthful spirit wear PS One designs. Some prefers wearing elegant, delicate and playful designs, some antique looking jewelry and some big, sumptuous, eye-catching and flamboyant pieces. This choice mostly depends on the unique soul of the woman with no specific gap between continents as far as I could observe.

En çok satan ürününüz hangisi? Ve farklı kıtalardan müşterileriniz arasında bir farklılık var mı?

”Her koleksiyonun kendine has özellikleri var. Hepsi farklı ruhlara hitap ediyor. Zev-klerin sayısı dünyadaki kadınların sayısına eşittir. Stil sahibi, dinamik, cesur, genç ruhlu kadınların PS One tasarımlarını takmasını görmekten çok memnunum. Bazıları zarif, narin ve oyuncu tasarımlar sever, bazıları antika görünümlü mücevherleri ter-cih eder, bazılarıysa büyük, gösterişli, göz alıcı ve şaşaalı parçaları. Gözlemleye-bildiğim kadarıyla bu kıtalararası bir farktan çok, bir kadının benzersiz ruhuna bağlı bir seçim.”

 

You are also a mother to an eleven year old boy, how do you cope with your time?

”My son is a very mature pre-teen who understands and accepts that I must combine motherhood and work. The moments we share together are exclusively precious. After he leaves for school, I go to work, starts to fulfill my tasks as a designer and business owner. I meet with VIP clients, create new designs at my workshop with my craftsmen, and follow up with my team on our day to day business. I manage my time quite well, thus I’m home on time. Since my son and I both loves to travel, we seize any vacation opportunity by traveling, discovering new cultures and have memorable adventures together.

11 yaşında bir oğlunuz var. Zamanınızı nasıl yönetiyorsunuz?

”Oğlum, anneliği işle bir araya yürütmem gerektiğini anlayan ve kabul eden çok olgun bir çocuk. Paylaştığımız anlar ikimiz için de çok değerli.. O okula gittikten sonra ben de işe gidiyorum, tasarımcı ve iş sahibi olarak görevlerimi yerine getirmeye çalışıyorum. VIP müşterilerimle buluşuyorum, ustalarımla atölyemde yeni tasarımlar yaratıyorum ve günlük iş akışını ekibimle takip ediyorum. Zamanımı oldukça iyi yönetiyorum, eve vaktinde geliyorum. Oğlum da ben de seyahat etmeyi çok sevdiğimiz için, her tatil fırsatını seyahat ederek, yeni kültürler tanıyarak ve unutulmaz maceralar yaşayarak değerlendiriyoruz.”

What´s your favorite gems?

”I find diamonds in different cuts and colors combined with rose gold and black rhodium finishes very glamorous and elegant. The use of rose cut cognac diamonds and sapphires is meant to create my most favorite antique look in jewelry making.”

En sevdiğiniz taşlar hangileri?

”Farklı kesim ve renklerdeki pırlantanın pembe altın ve siyah rodyum detaylarla bir araya gel-mesini çok görkemli, büyüleyici ve gerçekten zarif buluyorum. Gül kesimli konyak rengi pırlanta ve safirler, mücevher yapımında en sevdiğim antika görünümü yaratıyorlar.”

Any design regrets?

”At the beginning of our creation process for any collection there may be some revisions until achieving the final and targeted aesthetics and ergonomics I have in mind. I can say that up to date, I haven’t had any significant design regrets, and hopefully I won’t have any in the future.”

Tasarım alanında pişmanlığınız var mı?

”Her koleksiyonun başlangıç sürecinde, aklımdaki hedeflediğim son estetik ve ergo-nomik ürüne ulaşmadan önce birkaç değişiklik olabiliyor. Ama şu ana kadar ciddi bir pişmanlığım olmadı ve umarım gelecekte de olmaz.”

 

 

In five years from now, what´s your vision of PS One?

”We envision to expand our footprint in high-end designer boutiques and department stores worldwide. We hope to continue to pride ourselves with constant and cutting-edge innovative designs, and are confident that we will reach women all over the world in the coming years. Our strength that derives from creative experimentation in the design process and our aim to combine artistic craft with technical evolution, will be our main focuses in achieving this goal. Our emphasis will remain on innovative luxury through creation of spirited and timeless jewelry. On this journey, the feeling of ‘Oneness’ and ‘Unique Beauty’ will always stay essential.”

PS One için beş yıl sonraki vizyonunuz nedir?

”Türkiye’de yeni mağazalar açmanın yanı sıra, dünya çapında butik ve çok katlı mağazalarda ayak izimizi büyütmek istiyoruz. Sürekli sıra dışı ve yenilikçi tasarımlar yapmaktan gurur duymaya devam etmek istiyoruz, ve önümüzdeki yıllarda dünyanın her yerinden kadınlara ulaşacağımıza eminiz. Son derece rekabetçi bu sektörde en iyi ve en aranılan markalardan biri olmak için azimliyiz. Tasarım sürecindeki yaratıcı de-neysellikten aldığımız gücümüz ve sanatsal el işçiliğini teknolojik gelişmelerle birleştirme amacımız bu hedefi yakalarken ana odağımız olacak. Ruhu olan, zamansız mücevherler yaratarak yenilikçi lüksün altını çizeceğiz. Bu yolculukla ‘Bir olma’ hissi ve ‘Eşsiz Güzellik’ her zaman temel değerlerimiz olacak.”

Related Posts