THE WORLD FAMOUS PERA PALACE HOTEL JUMEIRAH BECAME FROM DAY ONE THE HOME AWAY FROM HOME WHERE KINGS AND QUEENS, PRESIDENTS AND MINISTERS, ACTORS AND WRITERS, INCLUDING AGATHA AND ERNEST, PREFERRED TO LAY THEIR HATS WHEN IN TOWN. THE LEGEND CONTINUES.

DÜNYACA ÜNLÜ PERA PALACE HOTEL JUMEIRAH AÇILDIĞI GÜNDEN BERİ, KRAL VE KRALİÇELERİN, CUMHURBAŞKANLARI VE BAKANLARIN, AGATHA VE ERNEST GİBİ AKTÖR VE YAZARLARIN KENDİLERİNİ EVLERİNDE HİSSETTİKLERİ BİR OTEL OLDU. EFSANE DEVAM EDİYOR.

Istanbul’s most iconic hotel Pera Palace Hotel Jumeirah was born to intrigue. It was built in 1892 to fill a market niche: A luxury hotel for passengers disembarking from the Venice-Simplon Orient Express. It was also a haven of modernism, Turkey’s first building, outside of the Ottoman palaces, to have electricity, the country’s first hotel to provide hot running water, and its first hotel (and the second one in Europe) to have an electric elevator.

 

The building has undergone an extensive restoration in recent years and have regained its position as İstanbul’s most glamorous hotel. Overlooking the magnificent Golden Horn and the historical old city, within walking distance to the historic old town as well as the modern center, Bosphorus, Galata Tower and the famous shopping street of Istiklal, Pera Palace Hotel Jumeirah boasts the best location in Istanbul.

The well-appointed 115 rooms and suites retain the classic characteristics of the 19th century, with many suites inspired by the high profile guests who made this hotel their home.  Afternoon tea in the opulent Kubbeli Lounge is a much-loved institution for Istanbul residents and guests alike, whilst the Orient Terrace continues to be one of Istanbul’s most popular outdoor venues, and is renowned as the place to meet in the Pera district. The bijou jewel that is Patisserie de Pera is open throughout the day for the perfect Turkish coffee and, of course, Turkish delight.

İstanbul’un en ikonik oteli Pera Palace Hotel Jumeirah, görenleri ihtişamıyla etkilemek üzere dünyaya gelmiş bir mekan. 1892’de pazardaki bir boşluğu doldurmak için inşa edildi: Venedik-Simplon Şark Ekspresi’nden inen yolculara yönelik lüks bir hotel. Aynı zamanda Osmanlı sarayları dışında Türkiye’nin elektriği olan ilk binası, ve sıcak su ve elektrikli asansör gibi hizmetler sunan ilk oteli (asansör Avrupa’da ikinci) olarak bir modernizm vahasıydı.

Bina geçtiğimiz yıllarda kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçti ve İstanbul’un en görkemli oteli olarak olarak konumunu yeniden elde etti. Büyüleyici Haliç ve tarihi İstanbul manzarası, İstiklal Caddesi, Galata Kulesi ve Boğaz’a yakınlığı, şehrin hem tarihi bölgesine hem de modern kısımlarına yürüme mesafesinde olması ile Pera Palace Hotel Jumeirah, İstanbul’un en iyi konuma sahip oteli.

Otelin şık döşenmiş 115 oda ve süiti, 19. yüzyılın klasik ruhunu yansıtıyor ve süitlerin birçoğu oteli evi olarak benimsemiş birçok ünlü misafirden ilham alınarak tasarlanmış. Görkemli Kubbeli Salon’da öğleden sonra çayı, ziyaretçiler kadar İstanbulluların da çok keyif aldığı bir gelenek. Orient Terrace ise şehrin en popüler açık hava mekanlarından biri ve Pera bölgesinin buluşma noktası olmaya devam ediyor. Otelin gizli mücevheri Patisserie de Pera ise muhteşem Türk kahvesi ve tabii ki lokum için gündüzleri açık.

 

Related Posts