The beautiful, fragrant lotus flower blooms in the morning and its petals close in the afternoon. Raffles Spa takes its vision from this extraordinary flower.

Mis kokulu, güzel lotus çiçeği sabahları açar, öğleden sonraları ise kendini kapatır. Raffles Spa, vizyonunu bu sıra dışı çiçekten alıyor.

There is a rhythm to everything in nature. A fantastic symbol for many Eastern cultures, the lotus flower begins its journey as a bud in the ground underwater. Its stem grows toward the light through the muddy waters and its leaves float on the surface where the air meets the water. The beautiful flower blossoms with sunlight in the morning full of vitality and energy, and retreats back into the water when the darkness falls.

Doğada herşeyin kendine özgü bir ritmi var. Doğu kültürleri için harika bir sembol olan lotus çiçeği, suyun altındaki toprakta bir soğan olarak yolculuğuna başlar. Gövdesi çamurlu suyun içinden ışığa doğru büyür ve yaprakları, havayla suyun buluştuğu yerde yüzer. Güzel çiçek tomurcuğunu sabah güneşi ile birlikte, yaşam enerjisiyle dolu bir şekilde açar, karanlık bastırdığında ise suyun içine çekilir.

This circadian rhythm corresponds to our own: we wake up full of energy. We go about our business, we work, we run, we socialize, we play, and there comes a time when we need to wind down and recharge. With its 3000 squaremeter spa and wellness facilities, Raffles Spa is the perfect venue to revitalize your senses.

Bu günlük ritim bizim ritmimize benziyor: güne enerji dolu uyanırız. İşlerimizi hallederiz, çalışırız, koşarız, sosyalleşiriz, eğleniriz ve günün sonunda sakinleyip tekrar güç toplamak istediğimiz bir zaman gelir. 3000 metrekarelik spa ve sağlık merkezi Raffles Spa, duyularınızı canlandırmak için mükemmel bir mekan.

One of the most beautifully designed spas in Istanbul, Raffles Spa features an indoor pool, sauna and steam rooms, three hammams and nine treatment rooms including two VIP spa suites. If you’re not ready to slow down, you could work out at the fitness center or pilates studio as well.

İstanbul’un en şık spalarından biri olan Raffles Spa; kapalı havuz, sauna ve buhar odaları, üç hamam, ikisi VIP süiti olmak üzere dokuz terapi odası içermekte. Eğer henüz yavaşlamaya hazır değilseniz fitness merkezi veya pilates stüdyosunda da egzersiz yapabilirsiniz.

One thing that is key to a spagoer’s bliss: high-quality spa products. For Raffles Spa Istanbul, the Organic Pharmacy and Gazelli Skincare created a comprehensive treatment and therapy menu that rewinds and rejuvenates the most demanding spa addicts. The all-organic, all-natural products by the Organic Pharmacy in London allow therapists to do Rose Crystal Lympic Facial and Modern Hammam treatments that are long-time favorites.

 

Spa meraklılarının memnuniyeti için kilit nokta, yüksek kaliteli spa ürünleri. The Organic Pharmacy ve Gazelli Skincare, Raffles Spa Istanbul için en talepkar spa bağımlılarını bile mutlu edecek kapsamlı bir gençleştirici ve rahatlatıcı bakım ve terapi menüsü oluşturdular. Londralı The Organic Pharmacy’nin tümü organik ve doğal ürünleri, terapistlere herkesin favorisi olan Rose Crystal Lympic Facial ve Modern Hammam gibi bakımları uygulayabilme imkanı tanıyor.

 

Azerbaijani Gazelli holds the patent to Gazelli White Oil, the incredibly effective result of 40 years of medical research, and has designed the ultimate anti-aging facial that increases collagen production and thus elasticity to foster a youthful and radiant look. Ask yourself how young you want to feel after your experience at the Raffles Spa, and your therapist for a Youthful Radiance Ultimate Firming with Gazelli products.

 

Azerbaycanlı Gazelli ise 40 yıllık tıbbi araştırmanın sonucunda elde edilen müthiş etkili Gazelli White Oil yağının patentini elinde tutan marka. Gazelli; kolajen üretimini ve elastikliği artıran, gençleştirici, ışıltı verici, anti-aging etkili bir yüz bakımı tasarladı. Raffles Spa’daki deneyiminizden sonra kendinizi kaç yaşında hissetmek istersiniz? Kendinize bu soruyu sorun ve terapistinizden Gazelli ürünleriyle yapılan Youthful Radiance Ultimate Firming bakımını isteyin.

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts